Szukaj
  • Magda

Ile razy w tygodniu powinieneś trenować?


Z jednej strony mówią, że od przybytku głowa nie boli a z drugiej - że co za dużo to nie zdrowo. Ile więc powinniśmy trenować, aby zachować zdrowie i optymalne efekty treningowe?


Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie ogólnikowo, ponieważ wszystko zależy od kilku czynników: jaki jest poziom zaawansowania osoby ćwiczącej, aktualny stan zdrowia oraz tryb życia. Decydując się na konkretną ilość aktywności w tygodniu nie można bagatelizować żadnego z nich.


Początkujący


Podstawowym błędem osób początkujących jest zbyt szybkie rzucanie się w wir treningu. Osoby, które od dawna (lub nigdy) nie uprawiały sportu i zdobyły się w końcu na motywację, żeby zacząć o siebie dbać, chcą szybko nadrobić stracony czas. Uprawianie sportu to nie jest jednak sprint, a maraton. Trzeba dać sobie czas na adaptację do nowego bodźca. Pierwsze treningi, nawet na spokojnie, będą dla ciała nowicjusza stresem. Nie mówię tutaj tylko o "zakwasach". Nieprzyzwyczajone do wysiłku ciało to większy potencjał do kontuzji i przeciążeń szczególnie, gdy świeży adept nie umie jeszcze do końca dobrze się poruszać. Na koniec dochodzi do tego efekt psychologiczny. Jeśli przez 30 lat unikałeś sportu jak ognia to znaczy, że aktywność nie przychodzi Ci naturalnie. To, że dziś masz wielką motywację nie oznacza, że pozostanie ona na tym samym poziomie wieczność. Dla tego tak ważnym jest, aby utrzymywać się w stanie głodu treningowego i nie dopuszczać do "zmęczenia materiału". Do tego dochodzi tryb życia, który na starcie przygody ze sportem raczej nie należy do higienicznych. Dlatego jeśli w przyszłości planujesz trenować dużo zacznij już dziś małymi krokami pracować nad swoją dietą i snem a - więc ogólnie pojętą regeneracją organizmu.


W Dopaminie początkującym osobom zalecamy treningi 2-3 razy w tygodniu. Jeśli zaczynasz od zera i nigdy wcześniej nie uprawiałeś regularne sportu - 2 razy w tygodniu będzie idealną opcją. Jeśli trenowałeś już kiedyś i jesteś zmotywowany, możesz spróbować ćwiczyć 3 razy w tygodniu z zaznaczeniem, że obowiązkowo należy słuchać swojego organizmu i reagować na wszelkie oznaki przemęczenia.


Średniozaawansowani


Trenujesz już jakiś czas, wyrobiłeś dobre nawyki i zdążyłeś poznać już nieco swoje ciało - a wciąż chcesz więcej? Możesz dodać dzień treningowy i przejść na trening 3-4 razy w tygodniu. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że to jest już dużo i niesie za sobą pewną odpowiedzialność. Miałeś ciężką noc i spałeś 3 godziny? Nie miałeś czasu zjeść przez cały dzień? Czujesz, że łapie Cię infekcja i jesteś osłabiony? Odpuść dzień treningowy. Pamiętaj, że w takiej sytuacji wzięcie udziału w zajęciach nie jest aktem heroizmu, a efektem przerośniętego ego i braku odpowiedzialności. Na sali będziesz słaby i rozkojarzony co bezpośrednio zwiększysz ryzyko urazu. Poza tym sesja treningowa będzie skrajnie nieefektywna i zdecydowanie lepiej zrobisz swojej formie poświęcając ten czas na odpoczynek i regenerację, ponieważ te czynniki są tak samo ważnym elementem budowania formy, jak sam ruch.


Zaawansowani


Osoby wytrenowane, z co najmniej kilkuletnim stażem treningowym mogą trenować bezpiecznie 5 dni w tygodniu. Ćwicząc w tym trybie musisz zdawać sobie jednak sprawę, że Twoja jednostka treningowa nie skończy się już po wyjściu z sali, a sport powinien stanowić Twój styl życia. Dbasz o bogatą, dobrze zbilansowaną dietę, dostarczając organizmowi niezbędną ilość kalorii oraz o odpowiednio długi (7-8 godzin), dobrej jakości sen. Potrafisz odmówić imprezy w sobotę, jeśli planujesz przetrenować cały kolejny tydzień. Unikasz alkoholu i innych używek. Uzupełniasz dietę o niezbędne witaminy i minerały, pijesz odpowiednią ilość wody. Znasz swój organizm i reagujesz na jego sygnały. Wiesz, czym jest deload i stosujesz zawsze wtedy, kiedy czujesz, że Twoje ciało jest przemęczone. W treningu kierujesz się przede wszystkim odpowiedzialnością i dojrzałością, a nie chwilowymi zrywami.


Reasumując - decyzję o odpowiednim zaplanowaniu treningów zawsze powinieneś podejmować w oparciu o swoje aktualne możliwości, nie wygórowane ambicje. Pamiętaj, że zawsze masz do dyspozycji nas trenerów, a my, po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu, zaproponujemy dla Ciebie odpowiedni, długofalowy plan pracy, który poprowadzi Cię do wymarzonego celu.


Rozsądku i wytrwałości!

393 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie